POLEROWANIE MARMURU

Renowacja, szlifowanie, polerowanie i krystalizacja posadzki marmurowej

Marmur – skała powstała z przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Od starożytności stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny.

Jednak z czasem, jak każdy materiał ulega zużyciu. W takiej sytuacji są do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest wymiana marmuru na nowy, co wiąże się z wysokimi kosztami. Drugą opcją jest renowacja powierzchni marmurowej.

Proces renowacji marmuru składa się z kilku etapów:

I etap – szlifowanie posadzki marmurowej dyskami diamentowymi o niskiej gradacji w celu wyrównania posadzki, usunięcia uskoków między płytami tzw. klawiszowania, oraz usunięcia rys które powstały w wyniku użytkowania posadzki.

II etap – szpachlowanie ubytków i spękań za pomocą żywicy zmieszanej z barwnikami, tak aby kolor szpachli był maksymalnie zbliżony do koloru posadzki.

III etap – usunięcie  wyschniętej szpachli poprzez dalsze szlifowanie marmuru dyskami o wyższej gradacji niż w I etapie.

IV etap – polerowanie posadzki marmurowej pięcioma różnymi gradacjami w celu uzyskania połysku.

V etap – krystalizacja marmuru. W trakcie procesu dochodzi do reakcji chemicznej pomiędzy kryształami węglanu wapnia i kwasem krystalizatora, w wyniku czego struktura węglanu ulega zniszczeniu. W ten sposób w wierzchniej warstwie marmuru miękki węglan wapnia przeistacza się w twarde związki krzemianu wapnia. Powierzchnia marmuru po krystalizacji ulega zeszkleniu.

Często też zdarza się, że podłogi marmurowe, które nie są mocno zużyte, można „uratować”, czyli przywrócić im dawny połysk tylko za pomocą krystalizacji, bądź polerowania posadzki wysokimi gradacjami i krystalizacji, Za pomocą tej metody nie usuniemy rys, które znajdują się na posadzce, ani nie usuniemy uskoków między płytami. Ma ona jednak przewagę nad pełną renowacją w postaci ceny, która jest wtedy dużo niższa.

Fadbet
resize_9
resize_5
resize_4
resize_6
resize_1
resize_2
resize_3
resize_7
resize_11
resize_12
resize_13
resize_14
resize_8
resize_10

Previous
Next